Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obecně

14. 11. 2012

USA - Zajímavosti, památky

 

Do Ameriky můžete jezdit opakovaně a vždy budete objevovat nová místa. Ať už se vydáte za krásami národních parků, anebo dáte přednost kultuře měst, nebudete zklamaní. Svůj cestovní plán si ale určitě promyslete dopředu a na cestování si vymezte alespoň tři týdny. Po peripetiích s vyřizováním nutných cestovních dokumentů a vynaložených penězích na letenku se vyplatí si tento kus země opravdu užít.
 

New York

 

Manhattan v noci

Manhattan v noci

Snad ani není třeba připomínat, že by se každý návštěvník Ameriky měl vypravit do New Yorku a zvláště pak na sochu Svobody. Zkuste si ale užít i jiná kouzla tohoto obrovského města. Zaměřte se třeba na jídlo. Procházením se po newyorských ulicích zjistíte, že nevíte co dřív ochutnat. Vyzkoušejte proto všechno. Když byste se zde nacházeli například poslední týden v červenci, zažijete tzv. restaurační týden, během kterého nasazují dražší restaurace velké slevy. Jste-li spíše gurmáni, zkuste některou z restaurací v Restaurant Street západně od Times Square.

San Francisco


Romantické město, které nese stopy květinových dětí, legendárních kapel a nachází se v něm největší čínská čtvrť na světě, si přímo říká o návštěvu. Hlavní dominantou je zde známý Golden Gate Bridge, postavený v roce 1937, který je vůbec jedním z nejznámějších mostů na světě. Při prohlídce města se také nezapomeňte zajít podívat do čtvrti Hight Ashbury. Ve stejnojmenném obchodě zde prodávají originální trička s legendárními kapelami.

Las Vegas

 

Las Vegas, cedule vítající turisty ve městě

Las Vegas, cedule vítající turisty ve městě

Zastavte se během svého putování ve městě, které nikdy nespí. Na jednom místě se vám zde ve všech možných replikách představí všechny významné světové symboly, jejichž krása je umocňována nespočetným množstvím blikajících neonů. Do Las Vegas se jezdí především za hazardem. 24 hodin otevřená kasina bez oken vás nechají zapomenout na to, že se venku střídá den s nocí. Pokud si přes den přeci jen uděláte pauzu od hazardu, pokochejte se luxusem zdejších hotelů, které se řadí mezi největší na světě. Jsou jimi například hotel Bellagio, hotel Luxor, Treasure Island, MGM Grand a spousta dalších. Zajímavým místem na výlet do okolí tohoto bláznivého města je Hooverova přehrada na řece Colorado, při jejíž výstavbě dosáhlo město díky přistěhovaným dělníkům svého prvotního rozmachu.

Los Angeles - Hollywood


K Americe bezesporu patří filmová produkce a povede-li vaše cesta přes Kalifornii, určitě si udělejte zastávku v mece filmu, v Hollywoodu. To, že se blížíte do jedné z nejbohatších čtvrtí Los Angeles, poznáte podle legendárního bílého nápisu na skalách, nacházejících se na severozápadním okraji Fairfax Avenue a Melrose Avenue. V centru pak nezapomeňte vyhledat „walk of fame“, hollywoodský chodník slávy, na kterém mají významné umělecké osobnosti svoji hvězdu. Obchodní a kulturní centrum Hollywoodu tvoří křižovatka ulic La Brea Avenue, Highland Avenue, Cahuenga Boulevard a Vine Street protínající Hollywood Boulevard.

Niagarské vodopády

 

Vodopády Niagara

Vodopády Niagara

Na hranici s Kanadou se nacházejí dva vodopády na řece Niagara, vytékající z Erijského jezera a vlévající se do řeky Ontario. Vyšší vodopád se nachází na kanadské straně, nižší na té americké. Svoji výškou (okolo 50 m) se neřadí mezi nejvyšší vodopády na světě, jsou ale bez pochyby těmi nejnavštěvovanějšími. Ročně se u nich vystřídá okolo 12 miliónů turistů. V okolí vodopádů můžete navštívit geologické muzeum, ve kterém se dozvíte informace o vzniku vodopádů. Z plošin, namontovaných okolo se můžete kochat pohledem na krásnou duhu, která nad vodopády vzniká. Budete-li se chtít přiblížit energii tohoto vodního monumentu, projeďte se okolo padající vody na výletních lodích. Bohužel ale moderní doba si žádá své oběti, a proto se okolí Niagarských vodopádů stále více přizpůsobuje narůstajícímu cestovnímu ruchu. V okolí tak najdete tenisové kurty, golfová hřiště a další různá zařízení pro zábavní aktivity. Krásou vodopádů se už dokonce můžete pokochat i v noci, kdy je ozařuje noční osvětlení.

Grand Canyon


Stěžejní místo západní části a jeden z prvních národních parků založených ve Spojených státech amerických si nemůže nechat ujít nikdo, kdo tudy projíždí. Grand Canyon, hloubený pět set miliónů let řekou Colorado, dosahuje ve své nejvyšší hloubce až 1 600 metrů. Úžasnou scenérii jižního okraje Grand Canyonu si můžete vychutnat z autobusu, který vás zdarma doveze na jednotlivé vyhlídky. Jeho okraj lemují také turistické stezky, po kterých se můžete procházet.

Yellowstonský národní park


První a nejstarší národní park na světě byl vyhlášen v roce 1872 americkým kongresem. Známý je především pro svoji divokou a nespoutanou přírodu a řadu geotermálních úkazů, jako je např. gejzír Old Faithful. Park myslí i na turisty, a proto poskytuje řadu turistických a rekreačních možností, včetně kempování, projížděk na lodi, rybaření a okružních prohlídek. V zimním období si můžete spolu se zdejšími průvodci vyjet obdivovat krásnou přírodu na sněžných skútrech.

USA - doprava


Mezi americkými letišti je největší to J. F. Kennedyho v New Yorku. Dalšími důležitými jsou například O´Hare v Chicagu, mezinárodní letiště Los Angeles nebo Hartsfield-Jackson v Atlantě.

Chicagské letiště O'Hare

Chicagské letiště O'Hare

Ať už doletíte kamkoliv, v Americe se nejvíce vyplatí půjčit auto a projet si zajímavá místa podle vlastního plánu. Už před odletem si můžete zajistit letenku a spolu s ní v balíčku i pronájem auta. Při jeho půjčování buďte ale opatrní na obsah uzavírané smlouvy, některá auta mohou mít totiž geografická omezení, omezení najetých mílí a další překážky, které by vám při vracení klíčků mohly zkazit dojem z cestování. V Americe si může půjčit auto jen osoba starší 25 let, pokud je řidič mladší, je po něm často požadován poplatek navíc – až 30 USD/den. Minimální věk je ale 21 let. Dále musíte vlastnit mezinárodní řidičský průkaz a vyplatí se mít kreditní kartu – půjčovné za hotovost se většinou prodraží. Autopůjčovnou, která nevybírá poplatky za druhého řidiče a pohyb svých vozidel geograficky neomezuje, je firma Avis.

Rozhodnete- li se využít autobusovou dopravu napříč Spojenými státy, určitě vás to nepřijde nijak draho. Dopravu zajišťují společnosti Greyhound, Megabus nebo třeba Coach USA a jejich síť je dobře provázaná. K levné ceně se ale bohužel váže i to, že tento způsob dopravy není příliš bezpečný. Na zastávkách dochází často k přepadením a krádežím.